Bilgilendirici Sağlık

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Yüzme, vücudun kol ve ayakları kullanarak suyun üstünde ya da altında ilerlemesidir. Özellikle yaz aylarında herhangi bir spor merkezine gitmeden denizde, havuzda yapabileceğiniz bir antremandır. Gelin hep birlikte yüzmenin faydalarına bakalım.

1- Tüm kasları çalıştırır.

Yüzme, tüm gövdemizin koordineli bir şekilde çalıştırdığı bir egzersizidir. Suyun direncine karşı kendimizi ileri doğru iterek yaptığımız bir egzersizdir. Yüzmek kalp ve akciğer kullanımını geliştireceği için yağ yakımınıda kolaylaştıran bir egzersizdir.

2-Stresi Azaltır.

Egzersiz yaptıkça salgıladığımız endorfinin stres seviyesini düşürdüğünü biliyor muydunuz? 15 santigrat derece ya da daha az sıcaklıkta suya girerseniz, stres tepkinizi azaltacaktır.

Soğuk suda nasıl güvenli şekilde yüzülür?

– Isınma egzersizleri yapın.

-Sığ yerlerden başlayın.

– Direk girmeden önce kıyıda 2-3 dakika bekleyerek suyla vücudunuzun aynı sıcaklık seviyesine gelmesini bekleyin.

-Yüzerken yanınızda birisi olsun

3- Kalori yaktırır.

40 dakikalık bir yüzme ortalama 500 kalori yakmanıza yardımcı olur. Yüksek efor sarf ettiğimiz için metabolizmamız hızlanacaktır ve yüzme sonrasında da kalori yakımı devam edecektir.

4- Esnekliği Arttırır.

Kas gelişiminizden şikayet ediyorsanız yüzme sizin için en ideal egzersizdir. Su içinde kemiklerimiz rahatlar. Bu da uzuvların daha esneklik kazanması anlamına gelir.

5- Akciğerlerimize faydalıdır.

Yüzerken vücudumuz oksijeni daha verimli kullanmaya başlar. Bir araştırmaya göre yüzen bir insanın akciğerlerine giren ve çıkan hava miktarının koşuculara göre daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.