Bilgilendirici Sağlık

Uyku Felci Nedir?

Günümüz şartlarında birçok nedenden dolayı kaliteli bir uyku düzeni yaşayamama sorunu vardır. Oluşan uyku bozuklukları nedeniyle de birçok hastalıklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Uykunun düzensiz olması hali, yaşamın her anının çok daha stresli ve psikolojik bozukluklarla geçmesine sebep olur. Ve tetikleyici olarak da uyku felci ile tanışılır.

Uyku felci, kişinin uyku esnasında iken kaslarında yaşadığı fizyolojik felç durumunun uyandığında da devam etmesidir. Uyku felci sırasında kişide halüsinasyonlar da görülür. Uyku felci ilk kez ergenlik dönemleri olarak adlandırılan 14 ila 17 yaş arasında görülür. Kas kontrolü kaybedildiğinde hareket edememe durumu ortaya çıkar. Bütün bu birikimler bireyde ciddi bir baskı meydana getirir. Ancak en önemlisi bu baskı hastada korku oluşturur.

Uyku Felci Belirtileri Nelerdir

 • Uyku felcinde ilk belirti hareket edememe ve konuşamama halidir.
 • Aşağı itiliyormuş hissi vardır.
 • Bir varlık ya da cisim hissedilir.
 • Halüsinasyonlar görülmeye başlanır.
 • Nefes almada güçlük ler olur.
 • Ölme korkusu başlar.
 • Göğüste baskı hissedilir.

Birey uyku felci sırasında sesler duyar. Yaşadığı duygular öylesine yoğun bir hale gelir ki hareket etmek ister ancak edemez. Konuşmak ister konuşamaz. Sonrasında da korku ve endişeler başlar.

Uyku Felci Neden Olur?

 • Uyku felci nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte her yaşta yaşanabilir.
 • Uykusuzluk problemi olanlar
 • Uyku durumu bozukluğu olanlar 
 • Anksiyete yani endişe bozukluğu olanlar 
 • Çok alkol kullananlar

Uyku felcinin tedavi yöntemi, nedeni gibi her zaman yanıtı olan bir durum değildir. Uyku felci sorunundan kurtulmak için mutlaka nedeni üzerinde yoğunlaşılmalı dır. Bazen kaliteli bir uyku düzeni oluşturmak bile sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir. Uyku felci ölümcül bir hastalık değildir. Sadece süreklilik hali insanda psikolojik açıdan sorunlara neden olur. Kişi devamlı bir endişe halindedir. Bu endişeli hal de uykuya dalmada problemleri doğurur ve sonuçta kişi hem zihinsel hem fiziksel olarak dinlenemez.

Uyku felci ya da uyku bozuklukları nöroloji uzmanının alanıdır. Bu sürecin ne zaman başladığı, sağlık öyküsü hakkında bilgi , belirtiler, nedenler üzerinde durulur. Uyku felçleri bireyde kalp atışlarını ve nefes düzenini de olumsuz etkiler. Bu nedenle belirtiler olduğunda mutlaka doktor kontrolünden geçirilmelidir.

Uyku felci hali bedenin uyku halindeyken beynin bir bakıma uyanmasıdır. Bu kısır döngüde kaslar felç halindedir, hareket etme kabiliyeti yoktur. Uyku bozukluğu yaşayan birey gündüzleri uykuya dalma problemleri yaşar. Aşırı miktarda kafein ve alkol tüketenlerde, düzenli ilaç kullanımında, düzensiz bir uyku düzeni halinde olanlar uyku felci rahatsızlığı için risk faktörüdür.

Uyku felci sırasında en endişe verici durum görülen halüsinasyonlar dır. Ayak sesleri ya da birinin varlığı hissedilir, biri tarafından boğulma hissi vardır, ya da birisi saldırıyor gibi hisseder. Bütün bu belirtilerin hayatın içinde yer alması ile tanışıldığında hızlı bir şekilde tedavisi üzerinde yoğunlaşılmalıdır.