Bilgilendirici

Triger Kayışı Nedir? Koparsa Ne Olur?

Triger Kayışı Nedir Triger Kayışı Koparsa Ne Olur

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Sorusunun cevabını birçok kişi merak edebiliyor. Bizde bu yüzden yazımızda bu soruyu cevaplamaya çalışacağız. Otomobiller için oldukça önemli olan bu parçanın ne olduğunu ve neden önemli olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. 

Otomobillerin içerisinde birbirinden farklı birçok parça mevcut. Bu parçaların her biri otomobilde farklı görevlere sahipler. Ancak otomobilde bulunan bazı parçalar otomobil için ekstra öneme sahipler. İşte triger kayışı nedir? Yazımızdaki triger kayışı da otomobiller için ekstra önemli bir parça. Triger kayışı gibi parçalardan herhangi birisine bir şey olduğunda otomobil kullanılamaz hale bile gelebiliyor.

Triger Kayışı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızın bu kısmında sizlere zamanlama kayışı olarak da bilinen triger kayışı nedir? Sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi otomobiller birçok farklı parçanın bir araya gelmesinden oluşuyorlar. 

Yani otomobillerin içerisinde birbirinden farklı birçok parça bulunuyor. Bu parçalardan bazılarında problem oluştuğunda çok büyük sıkıntılar yaşanmayabiliyor. Ancak triger kayışı gibi önemli parçalar işlevlerini yitirdiklerinde otomobil kullanılamaz hale gelebiliyor. İşte bu yüzden triger kayışı nedir? Sorusunun cevabı otomobiller için büyük önem taşıyor. 

Zamanlama kayışı olarak da bilinen triger kayışı, motorun içerisindeki krank mili ve eksantrik mili arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Bu parça krank milindeki hareketi eksantrik miline iletiyor ve supapların açılıp kapanmasına olanak tanıyor. Triger kayışının otomobildeki ana görevi bu şekilde oluşuyor.

Triger Kayışı Nedir Triger Kayışı Koparsa Ne OlurTriger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger kayışı nedir? Sorusundan sonra triger kayışı koptuğunda ne olur? Sorusunu da sizler için cevaplamak istiyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi triger kayışı otomobil için hayati öneme sahip. Dolayısıyla triger kayışı koptuğunda otomobil kullanılamaz hale gelebiliyor. 

Eğer bu parça koparsa supaplar, eksantrik mili ve krank mili hasar görebiliyor. Bu sebepten dolayı aracın motoru tamamen kullanılamaz hale gelebiliyor. Yani triger kayışı kopması otomobil sahipleri için büyük maliyetlere yol açabiliyor.

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Triger kayışı nedir? Koparsa ne olur? Sizler için bahsetmeye çalıştık. Ancak yazımızın son kısmında sizler için triger kayışının ne kadar sürede bir değiştirilmesi gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Triger kayışının değişim süresi kilometre olarak hesaplanıyor. Ancak bu kilometre aracın marka ve modeline göre değişiklik gösteriyor. 

Örneğin, bazı araçlarda 60 bin kilometrede bir değişim gerçekleştirilmesi gerekirken, bazı araçlarda 100 bin kilometrede bir değişim gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ancak araç modeli ne olursa olsun triger kayışının maksimum 100 bin kilometrede değiştirilmesi gerekiyor. 

Bunların yanı sıra aracın kilometresi düşük olsa bile triger kayışının maksimum 3 yılda bir değiştirilmesi gerektiğini belirtelim. Ancak triger kayışının ömrü kilometre ve yıl bakımından dolmadıysa bile ara sıra kontrol edilmesinde yüksek fayda var. Triger kayışı nedir? Ne kadar sürede değiştirilir? Gibi soruların cevapları genel olarak bu şekilde oluşuyor.