Bilgilendirici İş ve Kariyer

İletişimi Nasıl Geliştirebiliriz

İletişimi nasıl geliştiririz diye düşünüyorsanız bunun ilk adımı olarak öncelikle kendiniz de iletişim ile alakalı ne gibi eksiklik ya da sorunlar olduğunu tespit etmekle başlamak gerekiyor. İlk önce güçlü olduğunuz yönleri ve eksik olduğunuz yönleri liste şeklinde yazarak başlayabilirsiniz. İletişim gönderici ve alıcı arasında çeşitli yöntemlerle yazı, beden dili, konuşmak vb. mesaj alışverişidir.

 Neler Yapmalıyız? 

 İletişimi geliştirmenin en iyi yolları pratik yapmak, bir arkadaş ile sohbet etmek düşüncelerinizi söyleme konusunda cesur olmak, konuşurken jest ve mimiklerimizin birbiriyle tutarlı olması, ses tonunun seviyesini o an ki duruma göre ne çok sesli nede çok sessiz olacak şekilde ayarlamak, konuşma esnasında kelimelerin telaffuzunun doğru ve anlaşılır olmasına dikkat etmek, çok yavaş veyahut çok hızlı konuşmamak iletişimi geliştirmede başlıca konulardır.

 Kitap Okumak fayda Sağlar mı?

 Ekstra olarak yapmamız gerekenlere bakacak olursak iletişim konusunda kitaplar okumak önemli bir yerde rol almaktadır. Sadece iletişim üzerine değil birçok konu hakkında da kitap okumak gereklidir. Okumak insan belliğini genişletmekle beraber kelime dağarcığını da önemli ölçüde gelişmesine yardımcı olacaktır.

 Yapılan Hatalar 

 Yapılan en büyük hatalar karşınız da olan insana konuşma hakkı vermemek ya da sürekli konuşmasını bölmekle başlıyor. Bunun beraber karşınızda olan kişiye alaycı yaklaşımlar da iletişimin en büyük hataları arasında yerini almaktadır. İnsanları düşünceleri ya da anlattıkları ile olumsuz yargılamakta iletişim konusunda olan eksikliklerinizi ortaya çıkartmada önemli rol oynamaktadır. Bu ve bunun gibi birçok neden ve olumsuz davranış sizi iletişimde olumsuz olarak gösterecektir.

 Eğitimler Nereden Alınır?

 İletişim eğitimleri çeşitli kurslar tarafından açılmaktadır. Bulunduğunuz bölgede ki kursları takip etmek size bu konuda yardımcı olaraktır. Bulunduğunuz bölgede özel kurslar olmaması halinde internet üzerinde çeşitli siteler aracılığıyla bu eğitimler cüzi fiyatlara ya da ücretsiz olarak alınmaktadır. Önemli olan nokta siz bu konuda kendinizi gerçekten geliştirmek istiyor musunuz? 

 Size Ne Faydası Olur

 İletişimin kuvvetli olması her zaman artı kazançtır. İş başvurusu, ders anlatma, evlilik hayatı, iş hayatında başarılı olmanıza katkı sağlayacağından emin olun.