Bilgilendirici

Hangi Oyunlar Zeka Geliştirir

Zekâ her ne kadar bir ölçüde doğuştan gelen bir kazanım olsa da insanların bunu yaşamları boyunca güçlendirme ve geliştirme şansları vardır. Bunun için onlara bu süreçte fayda sağlayacak en iyi araçlardan biri oyunlardır.

 Farklı tür ve tasarımlarda oyunlar her açıdan zihni düşünmeye ve farklı bakış açılarıyla probleme bakabilme şansı verir. Bu da zaman içerisinde zekanın etkin olarak gelişimine yardımcı olur. Genel olarak zekâ geliştirici oyunlar arasında satranç, bulmacalar, yapboz ve bilgisayar oyunları gibi bazı seçenekler yer alır.

 Bu güzel oyunlardan daha fazlasının iyi bir araştırma neticesinde bulunabilmesi mümkündür. Tam bir gelişim sağlamak için bu ve diğer güzel oyunlar gün içerisinde belirli bir zamanı ayırmak gerekir. 

 Satranç Oyunu

 Zekâ oyunları arasında en iyilerden biri olarak öne çıkan satranç oyunun her açıdan tarihi oldukça eskidir. İnsanları yüzyıllar boyunca zekâ oyunu kapsamı içerisinde bu harika oyuna ilgi göstermiş ve bunda ustalaşmışlardır.

 Satranç oyunu genel olarak 64 siyah ve beyaz kareden oluşuyor. Her iki tarafından kendisine ait 16 taşı bulunuyor. Rakiplerin bu oyundaki amaçları şah denen taşı sıkıştırarak mat edebilmektir. 

 Bulmaca Oyunları

 Zekâ oyun türleri arasında öne çıkan en güzel seçeneklerden biri de bulmaca türü oyunlardır. Bu tür oyunlarda ilgili soruları çözebilmek için biraz kültürel ve entelektüel bilgi dağarcığının kullanılması gerekiyor. Hemen her alanda konuya ilişkin hafızada yer eden bilgiler aracılığıyla bulmacalar çözülebilir oluyor. Sürekli bulmaca çözerek hafızanın güçlenmesi sağlanabiliyor. 

  Bilgisayar Oyunları

 Bilgisayar dünyasında oyunlar konusundaki gelişimin giderek artmaya devam ettiği görülüyor. Genel olarak her bir oyunda oyunculara tamamlaması için farklı türden görevler veriliyor. Bunları uygun şekilde yerine getirmek bir noktada insanı düşünmeye itiyor ve farklı türden çözümler üretmek için zihni zorluyor. Bu güzel aktivite sayesinde zekanın iyi şartlarda gelişebilmesi daima mümkün olabiliyor.

  Yapboz Oyunları

 Yapboz, eskiden beri oynanan ve büyükten küçüğe birçok insanın en sevdiği oyun türleri arasında yer alıyor. Bu güzel, eğlenceli ve zekâ geliştirici oyunda büyük resmi tamamlamak için farklı yapıda bazı parçalar yer alıyor. Tam bir resim oluşturmak için burada uygun parçaları bulmak gerekiyor.