Sağlık

Yağlı Saçlar İçin Öneriler Nelerdir

Yağlı Saçlar İçin Öneriler Nelerdir

Yağlı saçlar için öneriler bu makalem de yağlı saça sahip olanların pratik şekilde uygulayabileceği önerilerden bahsedeceğim. Sanırım bana en fazla gelen sorulardan bir tanesi de “Merve saçım yağlı ne yapmalıyım?” sorusuydu… Öncelikle şunu söylemem lazım… Aslında saçınız yağlıysa bunu cildiniz gibi düşünebilirsiniz.

Benim de mesela cildim karma, kendimi bildim bileli cildim hep karmaydı ve bundan sonrada cildim hep karma olacak. Dolayısıyla saçınız yağlıysa ya da cildiniz yağlıysa öncelikle bununla barışmanız lazım. Hiçbir zaman burada bahsedeceğim çözümler saçınızın yağlı olmasını kökten çözecek çözümler olmayacaklar.

Yağlı Saçlar İçin Öneriler – Bilinmeyen 7 Yol

Ama yine de sizi gerçekten pratik anlamda çok rahatlatacak çözümler olacak. O yüzden saçınız yağlıysa bununla barışın, çok normal bir şey. Kimi insanın saçı normaldir, kimi insanın saçı yağlıdır. Aynı ciltte olduğu gibi. Öncelikle saç neden yağlanıyor aslında hepimizin bildiği bir şey bu ama böyle çok kısaca bahsedelim.

Saçlar Neden Yağlanır

3 temel sebebi var saçınızın yağlanmasının. Bir tanesi hormonel değişiklikler. Ergenlik döneminde, hamilelik döneminde hormon değişiklikleri nedeniyle saçlarınız olduğundan daha fazla, normalde saçınız yağlı değilse olduğundan daha fazla yağlanabilir. Bende bunu yaşadım. Hamileyken saçlarım hiç olmadığı kadar yağlanıyordu. Gerçekten, yıkıyordum aynı gün içerisinde akşama kadar saçım yağlanmış oluyordu. O yüzden dönemsel bir hormon değişikliği yaşıyorsanız saçınız normalde yağlı değilse bu dönemde yağlanmış olabilir.

Bunun dışında zaten kendinizi bildiniz bileli hep saçınız yağlıysa bunun sebebi de her bir saç kökünüze bağlı olan yağ bezlerinin normal bir insana göre daha fazla yağ üretiyor olmasından saçınız aslında yağlı. O yüzden diyorum yani saçınız zaten hep yağlıysa bundan sonra da hep yağlı olacak ama dediğim gibi bu bahsedeceğim önerilerle çok pratik şekilde o yağı nispeten daha kontrol altına alıp, çok daha kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Bununla beraber birde doğru şampuan kullanıyor musunuz ve şampuan, saç kremini de aslında doğru teknikle uyguluyor muyuz? Bazen yağlı saçlılar normalde saçlarına uygulaması gereken ürünü değil de daha normal standart ürünleri kullanıyorlar. Bunlarda haliyle yağlı saçlı bir insan için hiç etkili olmuyor. Ya da saçlarını şampuanlarken masaj yaparak çok iyi şekilde arındırmadan daha yüzeysel şekilde şampuanı yapıp en önemlisi durulamayı çok es geçebiliyoruz.

Acelemiz olduğu zamanlarda belki şöyle hızlı bir şampuan yapıp biraz şöyle suyu döküp arındığını zannediyoruz ama normalde saçınızı temizlerken böyle bir iki dakika masaj yapıyorsanız durulama için bir üç dört dakika kendinize vermeniz lazım.

Saçınızın içlerine parmaklarınızı soka soka kremden ve şampuandan arındırmanız gerekiyor. Bir de tabii ki hepimizin bildiği gibi saç kremi hiçbir zaman diplerimize uygulamıyoruz. Bu da yağlanmayı çok hızlandıran bir etken. Mutlaka uçlara sürüp çok iyi şekilde arındırıyoruz. Bunlar zaten bildiğimiz şeylerdi ama şöyle bir giriş yapmak için anlattım.

Saç Yağlarını Kontrol Altına Alma

Şimdi geçelim saçlarımızın yağını kontrol altına almak için neler yapabiliriz? En başta yine hepimizin bildiği gibi saçları çok fazla sık yıkamak saçınızın daha hızlı şekilde yağlanmasına sebep oluyor. Bu arada ben bununla ilgili hep böyle araştırma yaparken, hamileyken şuna denk geldim. Bazı dermatologlar da hayır böyle bir şey yok saçınızı her gün yıkayabilirsiniz. Bunun hiç etkisi yok diyenler de var.

Ama ben kendi tecrübemden yola çıkarak şunu söyleyeyim gerçekten saçımı ne kadar fazla sık yıkarsam saç derim kuruduğu için o anda kendini nemlendirmek için aynı ciltte olduğu gibi ekstra fazla sebum salgıladığını hissettim. O yüzden saç yıkama aralıklarımı açtığım zaman saçımın daha az yağlandığını gözlemledim. O yüzden, tabii herkesin saç derisi farklı olduğundan ve hormonel dengesi de farklı olduğundan bence bunu bir deneyebilirsiniz. Yani isterseniz bir arayla saçınızı yıkayıp bir bakın ne kadar sürede yağlanıyor. Birde her gün yıkayarak bir bakın bence kesinlikle farkı kendinizde göreceksiniz.

Kuru Şampuanlar

Bununla beraber son zamanlarda çok fazlasıyla zaten trend olan her markette bulunan kuru şampuanlarda bu tarz böyle hani banyo yapmaya vaktimiz yoksa ya da işte saçımız hemen yağlandıysa saçımızdaki yağı kontrol altına almak için gerçekten kurtarıcı ürünler. Benimde bunlar içinde kullandıklarım var. Hem uygun fiyatlı sevdiklerim de var, birazcık daha yüksek fiyatlı performansını beğendiklerim var.

Şahsen bana sorarsanız bir kuru şampuanda benim aradığım en önemli özellik saçımı çok fazla sertleştirmemesi. Yani sıktığım zaman saçıma sanki normal bir sabitleyici sprey sıkmışçasına saçımı sabitleyen kuru şampuanları ben ne yazık ki hiç sevmiyorum. Ve de mantıklı da bulmuyorum. Birde en önemlisi saçınızı çok fazla beyaz yapmaması. Ne kadar uzaktan sıkarsanız sıkın saçınızı çok fazla beyaz yapan kuru şampuan, bence yine çok böyle uygulanabilir ve kullanılabilir bir ürün değil. Benim nispeten yüksek fiyatlılarda en sevdiğim hani öneri olsun diye söylüyorum Sephora’nın kuru şampuanını beğeniyorum.

Hem dipleri sertleştirmiyor. Hem de diplerinizde beyaz bir iz bırakmıyor. Yine biraz nispeten yüksek fiyatlılarda Toni&Guy’ın kuru şampuanlarını çok beğeniyorum. Aklınızda olsun. Uygun fiyatlılarda da… Batiste’yi seviyorum. Elidor’unki de fena değil. Biraz sertleştiriyor Elidor. O yüzden çok fazla sıkmamak lazım. Ama benim bugün bunların dışında tabii ki vereceğim bir öneri daha var size. Örneğin o gün kuru şampuanınız bitti.

Ya da bu tarz kimyasal ürünler kullanmayı sevmiyorsanız daha böyle evdeki malzemelerle saçınızdaki yağlanmayı kontrol altına almak istiyorsunuz. Bunun için benimde yıllardır kullandığım ufak tefek tabii ki hilelerim var. Bunlardan bir tanesi mısır nişastası. Mısır nişastası da saçınızdaki yağı çok güzel şekilde kontrol altına alan ve kuru şampuan görevi gören harika bir doğal ürün.

Hepimizin de eminim ki mutfaklarında vardır. Yani aklınızda olsun ola ki kimyasal bir ürün kullanmak istemiyorsunuz ya da o an bitti hemen mısır nişastasını şöyle bir tuzluğa koyarak, saçınıza böyle sanki tuz eker gibi saç diplerinize mısır nişastasını uzaktan uygulayıp biraz elinizle ya da temiz bir makyaj fırçanızla da yayabilirsiniz.

Diplerinize yayarak yağlanmayı kontrol altına alabilirsiniz. Bununla beraber birçoğumuzun bildiği bebek pudrası var. Bebek pudrasını da ben çok uzun yıllar kullandım. Profesyonel olarak çalıştığım dönemlerde böyle saçıma fön çektiğimde saçımın fönünün birazcık daha fazla kalması saçımın hemen yağlanmaması için o zamanlar bu kadar böyle kuru şampuanlar yoktu. Bebek pudrası kullanıyordum. Ama bana sorarsanız sonra bir şey keşfettim. Bebek pudrası birazcık saçı beyaz gösteriyor. Özellikle saçlarınız koyuysa gerçekten saçınızın rengini çok kırıyor.

Ve küllü bir hale getiriyor. Sonra keşfettim ki ayak pudrası kesinlikle bebek pudrasına göre çok daha transparan bir ürün. Bebek pudrası beyaz kalıyor ama ayak pudrası kesinlikle saçınızla bütünleşip böyle dağıttınız zaman transparanlaştığı için ben ayak pudrasından bebek pudrasına göre çok daha memnun kaldım. Aklınızda olsun. Genelde çok kullandığımız bir ürün değildir ayak pudrası ama hani ola ki alırsanız hem ayaklarınız için hem de saç dipleriniz için kullanabilirsiniz.

Yağ Emici Kağıt

Şimdi bahsedeceğim şey komik gelebilir ama gerçekten çok işe yarayan bir öneri bu. Biliyorsunuz genelde cildi karma ve yağlı olanlar ciltteki yağı sebumu kontrol altına alan ince kağıtlara oldukça aşinalardır. Ben de saçım çok yağlandığı zamanlarda bu ürünü saçımı böyle ortadan ikiye ayırarak aynı yüzümde uyguladığım gibi tampon hareketlerle saç derimdeki yağı kontrol altına almak için kullanıyorum.

Ben bunu yüzüme harcamayı tercih ederim saç derime harcamayı tercih etmem diyenler içinde bu tarz biliyorsunuz ki klozet kapak örtüleri bu ürünle aslında aynı yapıya sahip. Kağıt formu çok birbirine benziyor. O yüzden bunları da bu şekilde ufak parçalar haline bölüp önce saçınızdaki yağı kontrol altına alıp daha sonra kuru şampuanınızı ya da işte nişastayı, bebek pudrasını ne istiyorsanız saçınıza sürerseniz çok daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Saç Bantları

Bununla beraber hepimizin bildiği saç bantları oldukça trend, her dönem trend hiçbir zaman trendi geçmiyor. Saç bantlarını da yine çeşit çeşit renk renk o gün canınız hiçbir şey yapmak istemediyse. Hemen şöyle bir bant takıp çıkmak istiyorsanız istediğiniz formda saç bantlarıyla da saçınızdaki o yağlı görüntüyü kontrol altına en azından görsel olarak alabilirsiniz.

Biberiye

Birde size yine çok severek kullandığım evde yaptığım doğal bir tonikten bahsedeceğim. Biberiyeyi normal çay demler gibi biberiye, kekik ve naneyi çayımı demler gibi demliyorum. Bir küçük sprey şişesine koyuyorum soğumasını bekledikten sonra saç diplerime sıkıyorum, temiz saç dibime. Banyodan çıktıktan sonra da bunu kullanabilirsiniz.

Zaten yağlı saçların başta da söylediğim gibi yağlı saçlara uygun şampuanlar kullanması gerektiği için o şampuanların üzerine de bakarsanız genel olarak hep biberiye, ısırgan otu, çay ağacı, nane, kekik gibi malzemelerle o şampuanların yapıldığını göreceksiniz. Üzerlerinde hep o tarz bitkiler olduğunu göreceksiniz.

O yüzden aynı şekilde bu şampuanla destek olarak evinizde de böyle bir saç toniği yapabilirsiniz. Saçlarınızın ne kadar rahatladığını da emin olun hissedeceksiniz. Çok ferahlatıyor ve bu arada ısırgan otunun biberiyenin de saçı uzatmada ve beslemesinde de gerçekten çok faydası var.

Sirke

Son olarak eminim ki birçoğumuzun hayatının bir döneminde denediği ve mucizevi olduğu söylenilen sirkeden bahsedeceğim. Sirke gerçekten hem sağlığımız, hem cildimiz, hem de saçımız için mucizevi bir ürün.

Ama çok kuvvetli de bir ürün olduğundan mutlaka ki incelterek kullanmamız gerekiyor. Genelde görmüşsünüzdür internette okurken de hep böyle banyo bittikten sonraki son durulama suyunun içerisine sirke koymak hem saç derisine çok faydalı olduğunu, saçtaki sebumu yağlanmayı kontrol altına aldığını hem de saçı parlattığını söyleyebiliriz. Gerçekten bende özellikle saçlarımın çok yıprandığı dönemlerde son banyom bittikten sonra durulama suyuma yani 1 litre suya 100ml gibi sirke düşünebilirsiniz.

Koyup, saçlarınızı bu şekilde duruluyorsunuz. Gerçekten uzun vadede saçlarınızın parladığını ve saç derinizdeki o yağlanmanın kepeklenmenin de ne kadar iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz. Tabii ki kokusunu dert edecekler olacaktır. Hiç bunu dert etmeyin kendinize, sirke çok uçucu bir şey olduğu için illaki ilk sürdüğünüzde biraz size böyle bir sirke kokusu geliyor ama aradan iki üç saat geçtikten sonra sirke kokusu tamamen ortadan kayboluyor. Ama çok acele hemen hani saçınızı yıkayıp bir yere gideceksiniz o zaman sirkeyi belki bir sonraki gün uygulamanız sizin için daha doğru olacaktır.

 

Tüm Yazıları Okumak İçin Tıklayın >