Sağlık

Kolay Yemek Yapmak

Kolay Yemek Yapmanın Püf Noktaları

Yemek yapmak stres atmak ve leziz yemekler ortaya çıkartmak için zamanı uygun olanlar için keyifli aktiviteler olarak görülmektedir. Kimi insan için bir yaşam biçimi olan yemek pişirme bazıları için ise uzun emek gerektiren bir iş gibi görülebilir. İş hayatında olanlar Üniversite de ayrı evde ailesinden uzak yaşayanlar ve kadın erkek demeden yapılması bazen yorucu olan işlerden biri olarak yapılmaktadır.  Mutfağa girdiğinizde farklı lezzetler ortaya çıkarmak ve lezzetli yemekler pişirmek isteyebilirsiniz ama bu size zor görünüyorsa kolay yemek yapmak için püf noktalarını uygulayarak yemek pişirmeyi daha eğlenceli hale dönüştürebilirsiniz. 

Mutfak Düzeni Önemlidir

İyi bir aşçı olmak için öncelikle mutfak düzeninizin olması sizin için önemlidir. Elinizin altında her zaman istediğiniz malzemeyi bulabileceğiniz şekilde mutfak düzeninizi kendinize göre kurabilirsiniz. Elektrikli ev aletlerinden kaba kaşığa kadar mutfağınınız düzenini değiştirebilir daha rahat hareket edebilirsiniz. Mutfağın düzenini alana göre hazırlamanız mümkün. Etrafta çok kalabalık alet ve malzemenin olmamasına dikkat etmeli ortalıktan mümkün olduğunca kolaylıkla bulabileceğiniz dolaplara yerleştirebilirsiniz. Şimdi yemek yapmak için hazırsınız. Bundan sonrası ne yemek yapacağınıza karar vermekten geçiyor olacak. Yemek için gerekli malzemeleri önceden hazırlamanız daha hızlı ve pratik olmanızda etkili olacaktır. Sebzeleri bol su ile yıkayıp hazır hale getirmeniz kararmaya yüz tutan meyve ve sebzeler için limon ya da sirke kullanabilirsiniz. Meyvelerin tadını değiştirebileceğinden meyvelere limon kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

Hızlı Hamur Mayalamak İçin

Hamur işlerini sevenler özellikle mayalanmaya hazırlanan bir hamur için beklemek zorundadır. Bu zaman açısından sizin vakit kaybetmenize ve daha geç hazırlamanızda oldukça sıkıntı vericidir. Daha çabuk hamurunuzun mayalanmasını istiyorsanız Hamuru mayaladıktan sonra önceden ısıtılmış 40 derece fırına hamurunuzu koyarak daha hızlı şekilde mayalanmasını sağlayabilirsiniz.   

Tane Tane Pilav Nasıl Pişirilir?

Pilavın tane tane olması herkes için istenilen sonuçlardan biridir. Kimi zaman tavuk sulu kimi zaman tereyağlı pilav yaparak lezzetini yakalasanız da tane tane bir pilav yapmak mümkün olmaz. Genelde herkesin isteği tane tane bir pilav yemeğidir. Öncelikle tane tane olması için pirincin iyice beyazı gidene kadar yıkanması gerekir. Şehriyeli pilav yaparken ise rengini önlemek için pilava eklenen suya 1-2 damla limon suyu katabilirsiniz

Lezzetli Salata Yapmak İçin

Salata yemeklerde yardımcı lezzetlendirici bir besindir çeşitli şekilde yapılan salata yapılacak malzemelerin iyi yıkanmış ve kurumuş olmasına dikkat edin. Salata yaparken daha lezzetli olmasını sağlamak için yağını en son aşama olarak kullanabilirsiniz. Eşit şekilde koyulan yağ salatanızı daha lezzetli hale getirecektir. Soğan soyarken gözleriniz çok yanıyorsa soymadan önce buzdolabında bekletip o şekilde keserseniz daha az etki ettiğini göreceksiniz. Taşmalara karşı tencerenin üstüne tahta kaşık komanız taşma sorununu önleyecektir. 

 

Tüm Yazılar İçin Tıklayın >