Metaverse ve Koin

Geleceğin Para Birimleri

Geleceğin Para Birimleri; Kripto paralar değişim için kullanılan bir sanal veya bir dijital döviz unsurudur. Kripto paralar; bitcoin, etherium, telvis, binance, litecoin gibi 5500 tane kripto para birimi vardır. Ve hemen hemen bir çoğu yatırım için kullanılır. Pekala en çok bilinen para birimi olan bitcoin ile başlayalım.

Mining Nedir, Mining Nasıl yapılır

BİTCOİN NASIL ORTAYA ÇIKTI? 

Bitcoin kurucusu olarak bilinen Satoshi Nakamoto daha doğrusu anonim kullanıcı olarak böyle bir projeyi 2009 yılında hayata koyan kişidir. Ve günümüzde tam olarak bu kullanıcın kim olduğu bilinmiyor. Proje’nin kime ait olduğu hakkında çeşitli teoriler var ama tam olarak Satoshi Nakamoto adlı kullanıcının kim olduğu bilinmiyor. En son aktif olduğu yıl 2014 kasım ayı idi. Satoshi Nakamoto 2005’te başlattığı bu projeyi 2009 yılında A peer-topeer Electronic Cash System (Eşler arası bir elektronik nakit sistemi) kurarak projeyi baştattı. Ve Bitcoin 12 yıldır bu siteme göre ilerlemeye devam ediyor. Bitcoin aslında devletlerin paralarını yönetememesi, ekonomik sorun yaşaması ile çıkmıştır.

 KRİPTOLAR NASIL BU KADAR YÜKSELDİ? VE NE KADAR YÜKSELMESİ BEKLENİYOR?

Bildiğimiz üzere bitcoin, hiçbir bankaya ait değildir. Bu sayede onu düşürüp yükselmesine neden olacak kimse yok. Devletlerin sürekli olarak çalıştıkları, parasının değerini korumaya çalışması genelde hep merkez bankaları tarafından sorumlu tutulur. Ama Bitcoin böyle değil. Kripto paralar her yıl, belirlenen sistemler sayesinden yükselir bu sayede bir çok kişi kripto madenciliği tercih edip yatırım yaparlar. Kripto paralar geleceğin para birimi olacaktır. Ve artık normal olacak şekilde sürekli sanal ortamda alım-satım olacak kriptolar tam olarak böyledir. Bitcoin, 2010 yılında bitcoin borsasını kurup. Bitcoinmarket.com isimini almıştı. 2011 yılında 1BTC= 1USD (dolar) ediyordu. Bu Zamandan sonra artık her geçen sene 10 kat artaya başladı. 2016 yılında 576 doları bulmuştu. Artık millet bitcoin’i bu zamanlar tanımaya başladı. Borsa hızla büyüyordu ve kimseye bağlı değildi…

Bitcoin madenciliği böyle büyümeye başladı. Bunun sonucunda her sene hızla büyümeye hedefleyen bitcoin 2120 yılına kadar toplam 21 milyon bitcoin üretmeyi hedefliyor 

KRİPTO PARAYA YATIRIM YAPILIR MI?

Bitcoinde dahil bir çok kripto para birimine yatırım yapabilirsiniz ancak bana göre karşılığını hemen almaya bilirsiniz. En fazla 4 5 yıl gibi bir sürede güzel bir kar elde edebileceğiniz düşünüyorum fakat  aniden bir kar da sağlayabilirsiniz. Eğer şansınız varsa bitcoin ile 1000 tl yatırdığınızda 2 günün sonunda 10 kat kar sağlayabilirsiniz. Bu yatırım şeklinin sonuçları kötü de olabilir. Çok büyük zararlar görebilirsiniz. Şahsen ben her türlü yatırım yapmanızı tavsiye ederim sadece kripto paralar değil her türlü yatırım yapabilirsiniz. para kazanmak için yatırım yapma yolundan geçmelisiniz her şeye maddi yoldan kar sağlamak istiyorsanız zararınıda görmelisiniz. Yani kısacası kripto para birimi bir sanal paradır yani dijital dövizdir. Dolar ile tek farkı sanal para olmamasıdır yoksa hiçbir farkları yoktur.