Bilgilendirici Sağlık

Vitamin haplarının faydaları ve yan etkileri

Vitamin haplarının faydaları

Vitaminler, insan vücudunda metabolik (yakıcı, yapıcı)  süreçlerin  başlamasını sağlayan önemli  besinler maddeleri olarak  bilinirler. Bu vitaminler, doğal yollardan alındığı gibi (besinlerden) ihtiyaç duyulduğunda  dışarıdan hazır olarak vitamin hapı takviye ile de alınabilir. Kilo vermek amacıyla  veya  almak için vitamin haplarına sıklıkla başvuruluyor.  Kas gelişimini desteklemek ve  sürdürmek , hücre oluşumu ve gelişiminde  vitaminler önemli bir ihtiyaç kaynağıdır. A, B, C, D, E, K vitaminleri toplum tarafından iyi  bilinen en çok kullanılan vitamin türleridir.

Niçin Vitamin ve mineral yetersizlikleri yaşanır?

*Vitamin ve mineraller yönünden zengin gıdaların seçilmemesi,  bu gıdaları yeterli ve dengeli düzeyde  alınmaması

*Ayni tıp beslenme tarzı ve düzensiz öğünler

* Doğal beslenme yerine hazır ve sağlıksız gıdaların seçilmesi

*Besinlerin satın alırken doğal olup olmadığına dikkat edilmemesi , yine hazırlanması, pişirilmesi veya  saklanması sırasında  kaybedilen besin değerleri ,

*  Vitamin haplarının vücutta kullanımlarını engelleyen yanlış beslenme sistemi.

*Mikrop ve virüslerin etkileri

*Kötü alışkanlıklar( alkil sigara vb..)

Vitaminler hapları niçin kullanılabilir ?

Vitamin haplarının kullanım amaçları arasında  vitamin eksikliğini gidermek, gün içinde enerjik olmak ve daha sağlıklı bir yaşam için alınan   takviye ürünlerdir.

Nerede bulabiliriz vitamin haplarını? 

Vitamin hapları tüm eczanelerde ya da  sağlık ürünleri satan kuruluş  ya da  marketlerde vitamin edilebilir. en kolay ve  yaygın olarak internetten satın alınabilmektedir. Bu haplar,   ilaç firmaları tarafından üretiliyor ve kolayca artık  ulaşılabiliyor. Dikkat etmemiz gereken nokta vitamin haplarının  doktor reçetesi ile yazılması  ve doktorun tavsiyesi üzerine  kullanılmalıdır. İlaç firmaları tarafından üretilen vitamin hapları doktor reçetesi satılması çok önemli… Reklamlar veya kulaktan dolma bilgiler ile bu ilaçları kullanmak büyük rahatsızlıklara neden olabilir. Sizin Hangi vitamine karşı duyulan bir zayıflığınızı ancak uzman hekim bilebilir. O vitaminin  tespiti ise yapılan muayene ve tetkikler sonucunda ortaya çıkar. Normal ve yeterli düzeyde beslenseniz bile bazen bu ilaçlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Uzman tavsiyesi üzerine kullanılırsa herhangi bir sağlık sorunu yaramayacaktır.

Vitamin Haplarının işlevleri nelerdir 

  •   Enerji Vermek için alınır

Vitamin eksikliği yaşayan  kişiler de  kısa sürede yorgunluk, bitkinlik hissi yaşanır. Bu durumu  önlemek için doktorlar genellikle vitamin takviyesi yapar.  Demir eksikliği yorgunluğa iyi gelen vitaminler arasındadır.  B vitamini eksikliği de yorgunluğa neden olmaktadır. B vitamini eksikliği önlemek için vitamin haplarına başvurulabilir.Her ne kadar bu haplar Vücudun enerji kazanması için faydalı olsa da dikkatli kullanmak gerekiyor.  Bu vitamin hapları, gerekli yapılan  testlerin sonucunda bir uzman tavsiyesi üzerine verilmelidir. Vitamin haplarının düzenli bir şekilde  kullanılırsa  yorgunluk ortadan kalkar.

  • Vitamin saç köklerini besler ve dökülmesini  Azaltır.

Vitamin eksikliği ile beraber saçlarda zayıflama ve  dökülmeyi hızlanır.   Yıpranan saçlar cansız bir görünüm alır.  Bu durum kişilerde hem fiziki hem de psikolojik olarak olumsuz etkileri ortaya  çıkabilir. Saç problemleri için kullanılan  vitamin hapları ile  ortadan kaldırılabilir.Saç dökülmeleri  arttıysa  vitamin eksikliği sorunu yaşayabilirsiniz.  Bu konuda vitamin haplarından   destek alabilirsiniz. Vitamin hapları saçları koruyan daha  sağlıklı ve hızlı uzamasına yardım eden ürünlerdir.

  •  Cilt Sorunlarına karşı vitamin haplarından yararlanabilirsiniz

Ciltte dökülme,  sivilce akne ve  tahriş  yer yer morarma ve kaşıntı  yaşanıyorsa bir cildiye uzmanı ile  görüşüp uygun tedaviyi uygulayabilirsiniz. D ve E vitamini  vitamini eksikliği cilt problemlerinin çözümü için   önemli vitaminlerdir. Vitaminlerin zamanında alınmasına sağlık açısından önemi bir konudur.

  • Hamilelik döneminde anne ve Bebeği Besler

Hamilelik döneminde   vitamin haplarına ağırlık verilmeye başlandı. Bebeğin  gelişimi ve annenin bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için doktorlar,bu süreçte vitamin haplarını tavsiye eder. Bu dönemde kullanılan vitamin hapları dikkatli olarak kullanılmalı.  Dozaj aşılmamalı. D ve B vitaminleri desteği bebek ve anne gelişimi için önemlilik arz eder. İstenmeyen şeylerin yaşanmaması için bu haplar doktor kontrolünde kullanılmalı

  •  Bilişsel Gelişimi  Destekler

Çocukların daha girişken  ve başarılı olması için vitamin destekleri kullanması bazı hekimler  tarafından öneriliyor . Çocuklarda şurup destekleri de olabiliyor.  Zeka gelişimi  tüm yaşlar için  hayat boyu desteklenmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle vitamin haplarına başvurulabilir. Vitamin hapları ayni zamanda  dikkat dağınıklığın ve kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıklarının etkilerini azaltabilir.

  •  Kas ve Kemik gelişimi ve korumada etkilidir

Kalsiyum ve D vitamini eksikliği kemik gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.D vitamini eksikligi kas ve kemik gelişiminde olumsuzluklara neden  olabilir. Yaşlılık dönemi ve menopoz sonrasında kemik erimesini önlemek için  yeterli olmayan durumlarda  destek için vitamin hapları kullanılmaktadır. Bu konuda hekimlere tetkiklerinden sonra kullanılmaya karar verilmelidir.

  •    Gözleri Güçlendirir

A vitamini diş ve göz sağlığını güçlendiren önemli vitaminler arasındadır. Göze renk veren   pigmentlerinin üretiminde de A vitamini önemli bir rol üstlenir. A vitamini doğal yollardan temin edilmediğinde vitamin hapları kullanılabilir.

  • Diş sağlığını için vitaminler

Diş sağlığı açısından A vitamini önemlidir. Dişlerinizde sık problem yaşıyorsanız A vitamini ağırlıklı beslenilmelidir. Daha sağlık dişler için gerekli durumlarda vitamin haplarına başvurulabilir.

  • Stresle  savaşır

Özellikle B vitamini (i B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) vitaminleri sağlığımızı koruyan önemli vitaminlerdir.  Sağlıklı zihin ve beden için  doğal ve  dengeli beslenin. Hazır gıdalardan stresten uzak durun. Doğal yollardan alınamayan  bu vitaminleri doktora danışarak almaya özen gösterin. Gerekli vitaminler sağlanamadığında fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların görülme olasılığı fazlalaşır.  Başta stres depresyon gibi psikolojik sorunlarda baş gösterebilir.

     Vitamin haplarının olası zararları 

Vitamin  hapları kullanımı ile karşılaşılan önemli  durumlardan biri, bu ilaçların ilaç olmadığı kanısı ve  doktora danışmadan reçetesiz olarak sık kullanılması. İkinci en önemli sorun ise,  toplumda bu ilaçlara bakış açısı   zararsız, yan etkisi olmayan; sanki doğal bir besin  gibi değerlendirilmeleri.  Doktora kontrolü olmada, bilinçsiz vitamin  hapları alımı  çeşitli ve değişik sağlık sorunlarına neden olabilir.  Bu ilaçlar  gereğinden  fazla alındığında vücutta depo ediliyor. Fazla alınan vitaminler sağlık sorunlarının habercisi…

Bazı vitaminler fazla alınması durumunda 

Vücuda fazla alınan D vitamini  kanda kalsiyum oranını yüksek düzeyde artırır. Buna bağlı olarak kaslarda  kramplara, kalp ritim bozukluğu  problemlerine, kabızlık gibi problemlere neden olabilir.

*A vitamini gereğinden  fazla alınması durumunda beyin için  basıncının artmasına, kasların zamanla  güç kaybetmesine , baş dönmesi ve  ağrısına, görme bozukluğu problemlerine neden oluyor.

*C vitamininin vücutta depo edilmemesine rağmen idrarla yoluyla  atılır. Bazen   böbrek taşlarının oluşumuna   neden oluyor

*Yapılan bilimsel çalışmalar ortaya koydu ki yüksek dozda kullanılan E ve C vitaminlerinin akciğer kanserine yakalanma riskini  artıracağını  gösteriyor.

* Diğer bir bilimsel çalışmada ise  yüksek doz A, C ve E vitamini almanın  mide-barsak, prostat kanser türlerinde ,bu vitaminler   yaşam süresini kısalttığı, tümörün daha da büyümesine ve ilerlemesine  de etki ettiğini gösteriyor.

Vitamin Hapı Kilo Aldırır Mı?

Vitamin haplarını kullanırken herkesin aklındaki soru acaba kilo aldırır mı  endişesi hakim olabiliyor? Bu konu  hakkında uzmanlar, vitamin haplarının  kalori içermediği için,kilo alımına neden olmadığını belirtiyor. Vitamin hapları enerji verdiği için vücudumuza  sanki  kilo  almıyorum  hissini uyandırır. Vitamin hapları  sizi daha acıktırır. Beslenme tercihlerinde sağlığımıza uygun olanları seçerek kilo almanın önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca vitamin hapları yağ depolanmasına veya metabolizma yavaşlamasına, durmasına  sebep olmazlar.  Bundan dolayı  kilo kaynağı teşkil etmezler. Psikolojik olarak bu hapların kilo aldırdığı  zannedebilir. Aslında kilo almamıza neden  olanlar, beslenme seçimlerdir. Vitamin hapı kullananlar acıktıklarında   düşük kalorili beslenerek normal kilolarını koruyabilirler.

 

Diğer Sağlık Yazılarımız İçin Tıklayın >