Bilgilendirici

Saçları Ne Sıklıkla ve Ne Zaman Yıkamak Gerekir

Saçları Ne Sıklıkla Yıkamak Gerekir?

Saçlarınızı her gün yıkamak size çok doğru bir hareket olarak gelebilir lakin bu çok yanlış bir uygulamadır. Saçların daha dalgalı daha parlak ve daha güzel görünmesi için sıklıkla yıkamayı tercih edenlerin saç derileri daha çabuk kuruyor ve saçların doğal nemini hızlı bir şekilde tüketiyor.

Birçok kişi saçlarını her gün yıkamaya alışmıştır. Fakat bazıları ise hafta bir sadece yıkamaktadır. Eğer saçlarınız ince telliyse saç derinizin üretmiş olduğu sebum maddesi çok hızlı bir şekilde saçlarınıza yayılarak saçınızın beslenmesini sağlamaktadır. Bu kötü ve yağlı bir görüntüye neden olabilir lakin saçlarınızın buna ihtiyacı vardır.

Saç tiplerine göre bunlarda da farklılıklar görülmektedir. Örneğin kuru ve kıvırcık saçlara sahipseniz eğer saç tellerinin doğal yağlar ile beslenmesi daha uz

un sürmektedir. Böyle bir durumda ise her gün saçları yıkamak saç tellerinin kırılma ve kopmasına neden olacaktır. Eğer saçlarınız kalın telli ve kuruysa saçlarınızın doğal yağlar ile beslenmesine bir süre müsaade edin ve taze ve temiz bir görünüm yakalamak istiyorsanız eğer saçlarınızı haftada 3 kez yıkamak fazlası ile yeterli olacaktır.

Yağlı Saçlar Ne Kadar Süre İçerisinde Yıkanmalıdır?

Saçlar biraz yağlanmaya başladıktan hemen sonra yıkamak isteği olacaktır. Lakin saç derinizin üretmiş olduğu sebum maddesi saç tellerinin sağlığı için oldukça önemlidir. Reklamlarda çıkan şampuan reklamları saçlarımızın her gün yıkanması gerektiğini size baskılayabilir ancak saç yağından tamamen arındırılmış olan saçlar bir süre sonra çok güçsüz ve sağlıksız bir görünüme neden olacaktır.

Spor yaptıktan sonra ise mutlaka saçlarınızı ve vücudunuz yıkamanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise spor sırasında fazlası ile terleyeceğiniz için ter ile birlikte ki

r ve bakterilerde üremeye başlayacaktır. Bu kir ve bakteriler saç derisindeki gözeneklerin kapanmasına neden olacaktır. Bu durumda da saç uzamanız yavaşlar ve güçsüz kalan saçların dökülmesi de kaçınılmazdır.

Sürekli Saç Şekillendirici Kullananlar Ne Kadar Sürede Saçlarını Yıkaması Gerekmektedir?

Birçok kişi saçların daha güzel ve dalgalı görünmesi için saç şekillendirici spreyleri kullanmaktadır. Saç şekillendirici spreyler söylendiği gibi daha dolgun ve güzel görünümlü saçlar elde etmenizi sağlamaktadır. Ancak bu gibi ürünler saçlarınızda çok uzun süreler kaldığı için saç derinizde kaşınma ve tahrişlere neden olacaktır. Bundan dolayı sürekli bir şekilde saç şekillendirici kullanıyorsanız gün sonunda mutlaka saçlarınızı derinlemesine yıkamanızda fayda varır.

Boyalı Olan Saçlar Ne Kadar Sürede Yıkanmalıdır?

Eğer saçlarınız boyalı ise saç renginin daha uzun süre kalması için saçlarınızı az yıkamanızda fayda vardır. Haftada 3 kez duş almak ve saçlarınızı temiz bir şekilde tutmak saç renginizin daha uzun süre saçlarınızda kalmasına olanak sağlamış olursunuz.