Bilgilendirici

Kurşun Geçirmez Camın Sırrı Nedir?

Dünya gün geçtikçe çok daha karmaşık ve global bir hale geliyor. Nüfus hiç olmadığı kadar yüksek seviyede. Tüm bu insanların çok ciddi imkanlara sahip olması da akla bazı soru işaretleri getiriyor. 

Tüm insanlar iyi niyetli olmak zorunda değil. Bir insanın zarar verme amacı taşıması, tehlikeli davranışlarda bulunma riski oldukça yüksek. Bu durumda güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkarmak büyük öneme sahip oluyor. Özellikle karar verici konumda bulunan insanlar gelişmiş güvenlik sistemlerine çok daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Günümüzün gelişmiş güvenlik teknolojilerinin arasında kurşun geçirmez camlar da bulunuyor. Kurşun geçirmez camlar, görünmez bir kalkan gibi işlev görebiliyor. Bu özelliği sayesinde çeşitli konumlarda özenle tercih ediliyor.

Cam ve Sağlamlığın Tezatı

Cam maddesinin örneklerini günlük hayatımızda her yerde görüyoruz. Her bina, her ev camlarla çevrili. Camlar adeta bizim dünyaya açılan pencerelerimiz. Camların olmadığı bir düzende çok garip bina ve şehir tasarımlarına sahip olabilirdik.

Ancak camların en belirgin özelliklerinden biri kırılgan olmalarıdır. Cam maddesi yapısı gereği kolay şekilde kırılabilir. Sert bir cisimle cama yavaşça vurduğumuzda bile camı kırabiliriz. Hatta öyle ki, cam sadece kendi ağırlığıyla yere düştüğünde dahi kırılabilir. Sadece doğru açıda düşmesi yeterli.

Böylesine hassas bir madde nasıl oluyor da kurşun dahi geçiremeyecek kadar sağlam hale getirilebiliyor? Nasıl bir değişiklik camları son derece dayanıklı hale getirebilir? Camlar hayatımızı kurtaracak kadar güvenilir hale nasıl gelebilir?

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Üretilir?

Aslında kurşun geçirmez camlarda kullanılan camlar, normal camlardır. Ancak burada işin sırrı bir çift cam arasına konulan malzemede yatıyor. İki adet camı alıp, arasına polikarbon koyduktan sonra bu camları birleştirirseniz kurşun geçirmez camı elde edersiniz.

Cam katmanları arasında polikarbon kullandığınız zaman ortaya bazı inanılmaz sonuçlar çıkıyor. Polikarbon ışık geçirgenliğini azaltan bir madde değil. Dolayısıyla görüş anlamında herhangi bir kayıp yaşamıyoruz. Ancak bu madde cama ciddi anlamda dayanıklılık kazandırıyor. Kurşun gibi hızlı, sert ve sivri bir maddeyi dahi durdurabilecek bir dayanıklılık.

Polikarbon Nedir?

Kurşun geçirmez camın temelinde polikarbon bulunuyor. Polikarbon bir tür plastiktir. Oldukça sert bir yapısı vardır. En önemli özelliklerinden biri de saydam olmasıdır. Yani polikarbonun neyi geçirip neyi geçirmeyeceği konusunda oldukça zeki olduğunu düşünebiliriz.

Polikarbonun cam katmanları arasına yerleştirilmesi laminasyon olarak isimlendirilir. Bu işlem sonucunda camın kalınlığı artar. Kurşun geçirmez camın kalınlığı yaklaşık olarak 7 – 7,5 mm civarındadır. Tabii ki de bu kalınlık farkı bize güvenlik olarak dönüyor.

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Çalışır?

Polikarbon ve laminasyon işleminin bir camı kurşun geçirmez hale getirebileceğini gördük. Peki polikarbon bunu nasıl başarıyor? Nasıl saydam olduğu halde kurşunu tutabilecek kabiliyeti sergileyebiliyor?

Kurşun geçirmez cama bir silahla ateş ettiğinizde, gelen kurşun dışarıdaki cam katmanını kırar. Ancak içeride bulunan lamine tabakalar sıranın kendisine gelmesini beklemektedir. Lamine tabakalar oldukça sıkı olan bağlardan oluşur. Bu yapı kurşunun enerjisini soğurur. Böylece kurşun yoluna devam edemez. Camdan sekmek zorunda kalır. Ancak lamine tabaların bağları arasından ışık geçebilmektedir. Böylece lamine tabakanın arkasını görebiliriz. 

Tek Taraflı Kurşun Geçiren Camlar

Kurşun geçirmez camların genelde iki taraftan da kurşun geçirmediğini düşünürüz. Ancak işin aslı tam olarak öyle değil. Günümüzde polikarbon teknolojisinin geldiği noktada tek taraflı kurşun geçiren camları üretmek mümkün hale geldi. Bu camlar bize önemli bir imkan sunuyor.

Bir güvenlik aracının tek taraflı kurşun geçiren cama sahip olduğunu düşünelim. Bu durumda kurşun geçirmez cam dışarıdan gelen saldırılarda arabanın içerisindeki insanları korurken, arabanın içerisinden dışına doğru ateş açılmasına izin verebilir. Böylelikle güvenlik sağlanırken karşı saldırı gerçekleştirilebilmesi de mümkün hale gelir.

Tek taraflı kurşun geçiren cam üretebilmek için biraz daha farklı bir yol tercih edilir. Bu camlarda camın dış tarafında kırılgan bir tabaka bulunmaktadır. Camın iç tarafında ise esnek bir tabakaya yer verilir. Cam laminasyonu bu şekilde gerçekleştirildiğinde tek taraflı kurşun geçiren cam elde edilir. 

Polikarbon Nerelerde Kullanılır?

Polikarbon aslında günlük hayatımızın çeşitli noktalarında biz farkında olmadan karşımıza çıkar. Polikarbonun kullanımına çok çeşilti endüstrilerden örnekler verebilmek mümkündür.

Gözlük camları, polikarbonun tercih edildiği alanlardan biridir. Gözlük camlarında da kaliteli bir görüş almak ve dayanıklı ürün üretmek önem taşır. Gözlük camlarının kırılması, gözlerimiz için çok ciddi bir risk teşkil eder. Hiçbir gözlük firması müşterilerinin gözünü çıkaracak camlar kullanmak istemediği için gözlük camlarının üretiminde polikarbon kullanılır.

Polikarbon güvenlik alanında yoğun olarak kullanılan bir madde. Polis kalkanları da polikarbon maddeden oldukça dayanıklı şekilde üretiliyor. Bu kalkanlarda da kurşun geçirmez camlar kullanılıyor. Görüş sağlanırken güvenlik güçlerinin korunması da mümkün hale geliyor.

CD’lere günlük hayatımızda eskiden oldukça yer veriyorduk. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte CD alışkanlıklarımız da büyük değişime uğradı. Artık bu ürünleri çok daha az kullanıyor olsak da CD üretiminde de polikarbona yer veriliyor.

Araba farları da polikarbonun kullanıldığı bir başka alan. Arabalar yüksek hızlara çıkması gereken yapılardır. Farlar ise oldukça alçak seviyede bulunur ve camdan oluşması gerekir. Yoldan gelecek herhangi bir taş fara zarar verirse sürücünün gece görüşü oldukça kötü etkilenir. Bu durumda yolculuk oldukça tehlikeli bir hal alabilir. Bu gibi riskleri almamak için farların üretimi de polikarbon kullanılarak yapılır.

Evrende keşfettiğimiz ve henüz keşfetmediğimiz sayısız madde bulunuyor. Sahip olduğumuz zeka, sadece bir maddeyi dahi çok amaçlı olarak kullanabilmemize olanak sağlıyor. Polikarbon aracılığıyla imkansız gibi görünen buluşlara imza atıyoruz. Birbirinden farklı pek çok sektör kendini geliştirme fırsatı yakalıyor. Polikarbonun bu hikayesi gelecekte çok daha farklı maddeleri buna benzer şekilde etkin olarak kullanabilmek adına bize umut veriyor.