Bilgilendirici

İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

İNTERNETTEN PARA KAZANMANIN 8 KOLAY YOLU

Teknoloji, sosyal veya diğer yönlerden hayatımızı kolaylaştırmaktan girişimcilik konusundaki düşleri gerçeğe dönüştürmeye kadar toplumun her alanında kendisine yer bulmayı başarmıştır.

1. Web Sitenize reklam alın

Kendinize ait bir site açarak pasif gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

İnternetten para kazanabileceğiniz bir site kurmak için aşağıdaki aşamaları izlemeniz yeterlidir.

Profesyonel olarak tasarlanmış bir site şablonu seçin,
Domain adınızı belirleyin,
Hosting servisi sağlayın,
Daha sonra, sitenizden para kazanmaya yönelik farklı yollar aramaya başlayabilirsiniz.

Etkinliği kanıtlanmış olan yöntemlerden en önemlilerinden biri online reklamlardır. Sitenizde reklam yayınlayabilmek için Google AdSense’i kullanabilirsiniz. Google, içeriğinizi ve ziyaretçileri baz alarak reklamları sitenizle eşleştirir ve ayrıca bu hizmeti ücretsiz sağlar. Google bunun ardından, reklamların görüntülenme ya da tıklanma sayısına göre ödeme yapar.

2. Web Site Tasarlayın

İster deneyimli olun, ister bir yeteneğe sahip olun, web sitesi tasarlamak ekstra bir gelir kaynağı olabilir. Esasında, sektör devamlı olarak büyürken web tasarımcılara olan talep de orantılı bir şekilde artıyor. Fakat rakiplerinizin arasından seçilebilmeniz için adınızı duyurmanız gerekir. Doğru müşterilerle birlikte çalışarak, web tasarım portfolyosu oluşturabilir ve becerilerinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Kendinize pazarlama açısından bazı sorular soruyor olabilirsiniz. Bunlardan biri de: “İdeal müşteriyi nasıl bulurum?” sorusu olabilir. Web sitesi tasarımcılarının bulunduğu online pazar yerine katılmak, nitelikli potansiyel müşterilerle çalışabilmenin başlıca anahtarlarındandır.

3. Blog Oluşturun

Blog yazmanın en güzel taraflarından biri yazdıklarınızı okumaya hevesli insanlar olduğu sürece dilediğiniz konuda içerik üretme imkanınızın olmasıdır. Bir süre sonra, açtığınız blogunuz web sitesi trafiğinden etkilenecek ve para kazanma fırsatları sunacaktır. Bu nedenle blog yazmak harika bir dijital göçebe mesleği olarak nitelendirilir.

Peki blog nasıl oluşturulur? Aslında bunu yapmak çok kolay!

Ücretsiz veya ödemeli blog platformu seçin,
Blogunuza bir domain ve hostingi bağlayın,
Hedef kitlenizi oluşturun,
Son olarak yazacağınız konuların listesini hazırlayın.

Blogunuz gelişmeye ve kitlesini tutturduktan sonra, blog yazılarınız üzerinden nasıl para kazanacağınızı düşünebilirsiniz.

Örneğin;
Google AdSense kullanarak blogunuza reklam alabilirsiniz.
Ücretli abonelikler sunabilirsiniz.
Satış ortaklığı (Affiliate marketing) yapabilirsiniz.
Sponsorlu içerikler oluşturabilirsiniz.

4. Profesyonel Fotoğraflar Satın

Fotoğrafçıysanız becerilerinizi maddi kazanca dönüştürebilir ve fotoğraflarınızı internette satışa sunmak için bir site kurabilirsiniz. Medyada tanıtım yapmanız ve sabırlı olmanız gerekebilir. Fakat geniş bir fotoğraf koleksiyonuna sahipseniz enerjinizin büyük bir kısmını pazarlama ve markalaşma üzerine olan çalışmalara odaklayabilirsiniz.

Ayrıca Shutterstock, iStockPhoto ve Shutterfly gibi siteler de yaratıcı çekimlerinizi kullanmak isteyebilir. En iyi ürünlerinizi bu sitelere göndererek stok fotoğraf platformlarından herhangi birinde ücretli olarak satışa sunabilirsiniz.

5. Print on Demand (Talep Üzerine Baskı) Hizmeti Sunun

İnternetten kolay para kazanma yolları arayan bir tasarımcı , kendi ürünlerinizi satma fikrini büyük ihtimalle değerlendirmiştir.

Print on demand yani talep üzerine baskı platformu, tasarımlarınızı özel üretim tişört, kitap ve poster gibi ürünler üzerine basarak sattığınız riski düşük bir yöntemdir. Envanter satın alma ve yönetme zahmetini yok eder. Tek yapmanız gereken, açtığınız online mağazanızı bir print on demand hizmetine bağlayıp satmak istediğiniz ürün türlerini seçmek. Kıyafetler, ev eşyaları, görsel sanat eserleri veya aksesuar gibi birçok türde satım genişliği bulunur.Daha sonra, benzersiz tasarımınızı ürün üzerinde gösteren şablonlar oluşturun ve ürünün bir görüntüsünü müşterilerin görebilmesi için siteye yayınlayın. Ürün fiyatını belirlerken ürün maliyeti, kar marjı, tasarım/gönderim işlemlerini dikkate almak size fayda sağlayacaktır.

6. Serbest Çalışmaya Başlayın (Freelance)

Başarılı serbest çalışanlar, verimliliğin ve esnekliğin bir arada yürüdüğü yeni iş stilinden beslenerek internetten nasıl para kazanılabileceğini iyi bilir. Serbest çalışan bir yazar, eğitimci, sanatçı veya site tasarımcısı olmanız fark etmez. Kendi istekleriniz üzerine ve topluma hitap eden bir Pazar yeri bulabilirsiniz.

Serbest çalışan olmak istiyor iseniz başlamak için iki şeye ihtiyacınız var demektir:

Tanımı iyi olan bir uzmanlık alanı
Potansiyel müşterilerle bağlantı imkanı

Hangi hizmetleri sağlayacağınıza karar verdikten sonra, bir web sitesi kurabilir, hatta fiyatlandırma stratejisi seçebilir ve iş fırsatlarını Fiverr veya armut.com gibi platformlarda profilinizde takip etmeye başlayabilirsiniz.

7. Online Kurslar Hazırlayın

Her soruya bir cevabı olan kişi siz misiniz? Belki de çevreniz size “Profesör” lakabını takmıştır. Bu becerinizi kullanarak bilgilerinizi paylaşıp temel erişim için ücret alarak internetten para kazanmak için harika bir şansınız var demektir.

Sitenizde, herkesin katılabileceği toplumsal ya da bireysel ders yayınları yapabileceğiniz online bir kurs oluşturun. Alternatif olarak, kursunuzu Udemy gibi bir e-öğrenme platformunu kullanarak satabilirsiniz.

Hangi tercihi yaparsanız yapın popüler olan ve insanların kayıt olmak isteyeceği bir konu belirleyin.

8. Satış Ortaklığı Kurun

Satış ortaklığı yani (Affiliate marketing), kendi sitenizde ya da sosyal medya sayfalarınızda bir şirketin ürünlerine bağlantı vererek şirketin tanıtımına katkıda bulunmak olarak değerlendirilebilir.

Bu bağlantılar reklam veren tarafından temin edilen bağlantı linkleri ile takip edilir. Bir ziyaretçi paylaştığınız bağlantıyı tıklayarak alışveriş yaptığında, siz de bu satıştan ortak pay alırsınız.

Kulağa cazip edici geliyor, değil mi?Satış ortaklığı avantajları bulabilmek için Amazon Associates ve Wix Satış Ortağı Programı gibi online satış ortaklığı platformlarına göz atmanız iyi olacaktır.

 

Tüm yazıları okumak için tıklayın >