Sağlık

Evde doğal diş beyazlatma nasıl yapılır?

Evde doğal diş beyazlatma nasıl yapılır?

Evdeki malzemeleri kullanarak doğal diş beyazlatma yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Dişlerin bakımlı ve beyaz görünmesi için günde en az iki kez fırçalamak tavsiye edilir. Ağız ve diş eti sağlığı açısından diş bakımını aksatmamak önemlidir. Ancak bazen ne kadar dikkat edilse de sararması önlenemez.

Karbonat, limon, sirke gibi doğal ürünler kullanarak diş beyazlatma sağlanabilir. Çay, kahve gibi renkli içeceklerin sık tüketilmesi dişlerin sararmasına neden olur. Bu etkiyi azaltmak için doğal yollar oldukça işe yarayacaktır. Ayrıca elmanın ısırarak yenmesi diş sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Yemek sonrası diş aralarında kalan artıkları temizleme özelliği vardır. Bu sayede diş plaklarının önüne geçilmiş olur.

Sararmış Dişler Nasıl Beyazlar?

Öncelikle diş etlerine ve dişin ihtiyacı doğrultusunda kullanılan diş macunu ile sabah ve akşam olmak üzere dişleri fırçalamak gereklidir. Sonrasında yalnızca karbonatla bile fırçalamak anında bir beyazlama sağlar. Aynı zamanda karbonatlı su ile ağız çalkalamak ve gargara yapmak ağız içindeki bakterilerin yok olmasını da sağlayacaktır.

Karbonatla dişleri fırçalama işlemini iki günde bir yapmak yeterli olacaktır. Aynı zamanda limon ve karbonatı karıştırarak dişlerin fırçalanması da beyazlatıcı etkiyi gösterecektir. Limonda bulunan oksitlenme önleyen yapı ve karbonatın beyazlatma özelliği, doğal diş beyazlatma yöntemleri arasında en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir.
Diş beyazlatmada diğer bir yöntem ise sirke ile karbonat karışımıdır. Bir miktar karbonat, tuz ve sirke karışımını macun kıvamına getirilerek dişler fırçalandığında eskisinden çok daha beyaz olacağı gözlemlenir. Düzenli olarak yapılan doğal diş beyazlatma yöntemleri ile dişlerde oluşan sararmalar ortadan kalkacaktır. Evdeki malzemelerle diş beyazlatmada kullanılan bu yöntemler diş bakımı rutinine ek olarak yapılmalıdır. Yeterli düzeyde bakılmayan dişlerin yalnızca bu yöntemler ile sağlıklı görünmesi sağlanamaz.

Dişi En Çabuk Ne Beyazlatır?

Güzel bir gülüşe sahip olmak bakımlı ve beyaz dişlere sahip olmaktan geçer. Gün içinde tüketilen gıdalardan dolayı sararan dişleri anında beyazlatmak için zararsız yöntemler uygulamak yeterli olabilir. Düzenli olarak diş macunu ile fırçalanan dişler, karbonata damlatılan birkaç damla limon veya sirke ile iki dakika boyunca fırçalandığında diş renginde açılma sağlar.

Her zaman bakımlı ve sağlıklı dişlere sahip olmak için ağız sağlığı aksatılmamalıdır. Ağız bakım suyu olarak bilinen ürünler yerine karbonatlı su, tuzlu su ile ağız çalkalamak hem zararsız hem de bakteriler için oldukça etkili bir yöntemdir. Diş hekimi tarafından uygulanacak bakım sonrasında doğal diş beyazlatma yöntemleri düzenli olarak yapılırsa dişler beyazlığını koruyacaktır.
Doğal diş beyazlatma için kullanılan bu uygulamalar günde bir defadan çok yapılmamalıdır. Diş minesini aşındıracak kadar uzun ve sert fırçalamamaya dikkat edilmelidir. Diş diplerinde diş taşı oluşmuşsa sert fırçalamak kanamaya neden olur. Hassaslaşan diş etlerinin öncelikle tedavi edilmesi gerekir.

Tüm Yazıları Okumak İçin Tıklayın >