Bilgilendirici Sağlık

Bademcik Ameliyatından Sonra Beslenme ve Bakım

Bademcik Ameliyatından Sonra Beslenme ve beslenme

Bademciklerin sık sık iltihaplanması ve enfeksiyon nedeni ile ağrı yutma güçlüğü ateş ve ağrıya sebep olmalarından dolayı ilerlemesini durdurmak için cerrahi müdahale gerekmektedir. Tıp dilinde Tonsillektomi olarak bilinen bademcik operasyonu özellikle çocukluk döneminde olduğu için aileler ameliyat öncesi ve daha sonra neler yapılması hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Cerrahi işlem ile alınması gereken bademcik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve yaşanan durumlar şöyledir;   

Ameliyat Sonrası Kanama

Ameliyat bölgesinde açık yaralar nedeni ile kanamalar görülmesi normal kabul edilir. Bu kanamaların kanlı kusma, taze kan gibi görülmesi ile mutlaka doktora danışılmalıdır. Ameliyat sonrası komplikasyon olmaması için bazı anormal durumlarda doktora hemen başvurmak gerekir.   

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ağrı Normal mi? 

Bademcik ameliyatı sonrası yaraların iyileşmesi için 2 hafta gereklidir. Ağrılar kişinin durumuna göre farklı şiddette olabilir. Ağrı kesiciler bazı durumlarda kişilere göre daha yüksek dozda verilebilir. Genelde yutma şeklinde olan ağrılar kimi zaman kulağa ve boğaza vuran ağrılar şeklinde görülmektedir. Çocuklarda büyüklere göre ağrı şikayetleri daha fazla görülür.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Ameliyat sonrası anestezi etkisi geçene kadar 4 saat boyunca yeme içme yasaktır. Yemek yiyeceğiniz zaman hemşireniz size ne zaman yemek yiyebileceğin söyler. Ameliyattan sonra soğuk su ve yumuşak gıdalara izin verilir. Boğazınızı acıtmayan sert olmayan besinleri bademcik ameliyatı sonrası tercih etmeniz daha uygun olur.

1. gün

Sık aralıklarla süt, dondurma, komposto, soğuk çay gibi içecekler içilebilir. Küçük miktarlarda ancak sık aralıklarla soğuk çay, şerbet, komposto, süt, dondurma,

2. gün

Ek olarak ayran, puding, yoğurt, muhallebi gibi yumuşak kıvamlı besinler yenilebilir. 

3 ve 4. gün

Rafadan yumurta, patates püresi, makarna ve yumuşak besinler yenilebilir.

5. gün

Çok fazla sıcak olmayan besinler, batan ve tahriş edici gıdalar 10 gün boyunca yenilmez daha normal besinlere doktorun tavsiyesi ile yavaş yavaş geçilir. Ağrı kesiciler ağrının hafiflemesine bağlı kullanılabilir

Bademcik Ameliyatından Sonra Beslenme

Ameliyattan Sonra İlk Bir Hafta Ne Yapmalı?

  • Asitli ürünlerden kaçınmalı (kola, limon ve portakal suyu)
  • Kırmızı içeceklerden uzak durun
  • Çikolata tarzı besinler yemeyin
  • Baharatlı ve acı yiyeceklerden uzak durun
  • Sert ve boğazınızı tahriş eden besinlerden uzak durun
  • Besinleri iyi çiğnemeden yutmayın
  • Pipet kullanmamaya özen gösterin

Ameliyat Sonrası Konuşma

Ameliyattan hemen sonra ses tellerinizin zarar geldiğini düşünebilirsiniz Genizden gelen ses tonunuzun değişmesine neden olduğundan endişe etmenize gerek yok bu geçici bir durumdur. 

Ateş Yükselmesi

Ateşinizin ameliyat sonrası 5-1 derece yükselmesi normal bir durumdur. Bu durumda bol su içmeniz önerilir. Ancak bol su alsanız da ateşiniz düşmediyse enfeksiyon söz konusu olabilir bu durumda mutlaka doktorunuzla görüşmeniz önerilir. 

Ameliyat Sonrası Ne Yapılır?

Çocukların ameliyat olması durumunda 3 gün dinlenmeleri ve dışarı çıkmamaları tavsiye edilir. Okul dönemindeki çocukların ameliyattan sonra 1 hafta sonra okula dönmeleri uygundur ancak, 10 gün ağır sporlara izin verilmemesi önerilir. Yetişkin kişilerin ameliyatından sonra 1 hafta sonra doktor muayenesine göre günlük işlerine gitmeleri tavsiye edilmez. Ameliyat döneminden sonra 2 hafta süre ile yoğun egzersiz ve aktivitelerden uzak durulması önerilir

Ameliyat Sonrası Nefes Kokusu

Bademcik ameliyatından sonra boğazda oluşan kirli ve gri renkte zar oluşmaktadır. İyileşme sürecinde oluşan zarın 2 hafta içinde yok olması gerekir. Yetersiz sıvı alıyorsanız nefes kokusu sorunu yaşayabilirsiniz. Koku ve yutma güçlüğü aynı anda seyrediyorsa mutlaka doktora danışmanız gerekir.

 

Tüm Sağlık yazılarımız için tıklayın >