İş ve Kariyer

Öz güven Problemi Nasıl Çözülür

Öz güven; bireyin kendi eksikliklerini ve zayıflıklarını belirledikten sonra hedefine ulaşma yolunda kendini kararlı hissetmesidir. Hedefini belirleyen birey başarıya giden yolda karşısına çıkması yüksek olasılıkta olan engelleri belirleyerek önceden önlem alır. Kendisini motive edecek ortamı oluşturur, izlenecek adımları belirler ve bu yolda eylem üretir. şimdi öz güven probleminin detayına bakalım

Öz Güven Problemi Nedir?

 Bireyin hedefini belirledikten sonra hedefine ulaşabileceğine, çalışma sürecini tamamlayabileceğine ve bir plan dahilinde ilerleyebileceğine olan kararlılığa sahip olmamasıdır. 

 Öz Güven Probleminin Temel Sebebi Nedir?

 Gerçek başarı, başkalarının belirlediği hedeflere ulaşmak değildir. Ailenin ya da toplumun belirlediği hedefler bireyi daha da kaygılı ve stresli hale getirebilir. Böylece isteksiz olarak başlanılan her iş başarılamadan sona erer ve bireyde yetersizlik hissi oluşturur. Başkalarının belirlediği hedeflere onları memnun etmek için ulaşılsa bile bireyi mutlu etmez ve başarı arzusunu tatmin etmez. Kendi hedeflerini belirlemeyi öğrenemeyen ve onu elde etmesi için hangi adımları atması gerektiğini bilmeyen birey dışa bağımlı hale gelir. Dış yönlendirme ve zorlama arttıkça beraberinde kaygı tetiklenir ve süreç başarı yerine başarısızlık ile sonuçlanabilir. Birey nasıl başarılı olacağını öğrenemediği gibi başarısızlığı da benimsemeye başlar. Bu durum genel olarak öz güven eksiliğini beraberinde getirir.

 Öz güven Problemi İçin 9 Adımda Çözüm Önerileri

 1. İlgi duyduğunuz ve sizi mutlu edecek bir hedef belirleyin. Bu hedef ulaşılması çok kolay bir hedef olmamalı.

 2. Hedefinize doğru yol alırken çıkması muhtemel engelleri belirleyin. (Zaman, hastalık ya da imkan yetersizliği gibi)

 3. Bu engelleri nasıl aşacağınızı belirleyin.

 4. Sırasıyla hangi adımları atmanız gerektiğini düşünün ve yazın.

 5. Bütün bu süreç için kesin bir zaman belirleyin.

 6. Hiçbir zorlayıcı sebep olmadığı için bu sürecin bir kişisel gelişim ve tecrübe olduğunu unutmayın.

 7. Hedefinize ulaşmak için belirlediğiniz her bir adımın bir sonraki aşama için referans olacağını unutmayın.

 8. İlerlemenizi ve hedefinizi sizi engelleyecek ve motivasyonunuzu kıracak kişilerle paylaşmayın.

 9. Hedefinize ulaşır ve başarılı olursanız yeni bir hedef belirleyerek bu süreci tekrarlayın. Böylece her ulaştığınız hedefle öz güven probleminize kalıcı bir çözüm bulmuş olacaksınız.

 

Tüm yazılar için tıklayın