Sağlık

Kilo alma diyeti nasıl uygulanır ?

Sağlıklı kilo almanın yolları nelerdir?

Kilo alımı ve kilo kaybı birbirine benzeyen iki benzer süreçtir. Çoğu kişi kilo verememekten şikayet ederken, bazıları ise tam tersi yani kilo alamamaktan şikayet ederler. Ortalama bir kişinin günlük kalori alımı sabit olduğu için bu miktarı aşan kaloriler kilo alımı olarak kişiye geri döner. Kalori alımı ortalama kalori sayısından azsa bunun sonucunda kişi kilo kaybeder.

Zayıf Olmanın Ne Gibi Dezavantajları Vardır?

Fazla kilolu olmak, kilolu bir kişinin psikolojisini olumsuz etkilediği gibi, zayıf olmak da zayıf bir kişinin psikolojisini olumsuz etkiler. Yaşıtları olarak adlandırılabilecek kişiler arasında çok zayıf bir görünümünden dolayı kişide oldukça büyük psikolojik sorunlar gelişebilir. İleriki vakalarda yemek yemeyi tamamen bırakmak ve durumu ciddi bir hastalığa dönüştürmek bile mümkün olabilir.

Kilo Alamamanın Sebepleri Nelerdir?

Kilo alamamaya neden olan çeşitli faktörler vardır. Kişinin kilo almasını engelleyen sebepleri sıralamak gerekirse:
Kalori alımı söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken ilk şey, bu kalorileri düzenli ve dengeli bir diyetle tüketme ihtiyacıdır. Yani düzenli ve dengeli beslenmeyen, yeme içme süresi vücut tarafından bir norm olarak ayarlanamayan kişiler için kilo alımı çok zordur.
Yeme – içme yani beslenme açısından bir diğer önemli konu ise sindirim ve boşaltımdır.
Vücutta çeşitli parazitlerin bulunması kilo alımını engellemenin temel nedenlerinden biridir. Parazitler, örneğin tüketilen gıdaların kiloya neden olan bileşenlerine ortak olarak vücuttaki yetersizlik sorununu ortaya çıkarırlar.
Kişinin doğrudan değiştiremeyeceği bu durumların başında genetik özellikler gelmektedir. Bazı insanlar genetik yapıları nedeniyle ne yaparlarsa yapsınlar kilo almakta zorlanırlar.
Şeker hastalığı yani diyabet hastalığı kilo almanın önündeki en büyük engellerden biridir. Çeşitli bulaşıcı hastalıklar kilo alımını önemli ölçüde azaltabilir.
Depresyonda olan kişilerin iştahlarını kaybettikleri bilinmektedir. Kilo vermek isteyen kişilerin ilk ele alması gereken şey ruh sağlığıdır.
Hormonal sorunlar aslında kilo almanın önündeki en büyük engeldir. Tiroid bezi tarafından düzenlenen hormonların çok fazla veya çok az olması kilo alımı üzerindeki etkiye katkıda bulunan faktörlerden biridir.
Sigara ve alkol gibi zararlılar doğrudan iştahı etkiler. Çok fazla alkol veya sigara içen kişilerin iştahının olmadığı bilimsel bir gerçektir.

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Örneğin, çoğu insanın kilo sorunu ile karşılaştığında yaptığı ilk şey spor yapmayı ve egzersiz yapmayı bırakmaktır. Ancak, insanların kilo almak için yapması gereken bir şey egzersizdir.
Kilo almak isteyenler için ağır sporlar önerilir. Kas dokularında meydana gelen mikrotravmalar sayesinde vücuda giren besinler olumlu bir şekilde dağılır ve ağırlık olarak geri döner. Ayrıca spor egzersizlerine özen göstermek de kilo probleminden kurtulmaya başlayanların bölgesel yağlanmalardan korunmak için önemli bir faktördür.
Başka bir şey normal bir yaşam tarzına geçiştir. Stresli, depresif bir yaşam tarzı iştah üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahiptir. Kilo alımı ile uğraşan kişiler, mevcut yaşamlarında kendilerini sinirlendiren ve strese sokan durumlardan uzak durmalıdır. Uyku, uyanma, beslenme ve spor derslerine göre hayatlarını düzenlemek zorundadırlar.
Üçüncü önlem düzenli ve dengeli beslenmedir. Bir tabakta fazladan kalori tüketmek gelecekte ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlardan kaçınmak için, insanlar her tür gıdadan birkaç öğün ve kaloriye göre yemelidir.
Sağlıklı Kilo Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Kilo alımı için uyku düzeni önemlidir. Gece en az yedi saat kesintisiz uyku kilo alımının başlangıcıdır.
Sabah erken kalkılması metabolizmayı dengelemek açısından çok önemlidir.
Çok hafif sabah egzersizi ile kas dokuları harekete geçirilmeli ve enerji ihtiyacı arttırılmalıdır.
Kahvaltıdan önce hafif sporlar yapılmalıdır.
Günün en önemli öğünlerinden biri kahvaltıdır. Genellikle kahvaltı ile birlikte 600-800 kalori tüketilmelidir. Kilo alma diyeti yapanlar için bu sayı 900-1100’dür. Bu nedenle bal, reçel, yumurta ve tereyağı gibi besinlerden oluşan sağlıklı bir kahvaltı gereklidir.
Ara öğünler atlanmamalı, ana öğünler ara öğünlerle desteklenmelidir. Bol yağ ve kalori içeren kuruyemişler her atıştırmada tüketilmelidir.
Protein, karbonhidrat ve yağ oranı yüksek, kalorisi kontrol edilebilen besinler ana öğünlere dagıtılarak ayrılmalıdır.
Ana öğünler ve ara öğünlerin yanında sıvı tüketilmemelidir. Mideyi dolduran içeceklerin kalorisi düşüktür. Eğer sıvı tüketilmezse, midenin boş alanına kalori içeren besinler alınabilir.
Yemek yapımında lezzetli soslar ve baharatlar kullanılabilir. Yemek öncesi atıştırmalıklara bazı lezzetli yiyecekler eklenebilir.
Tatlı, kan şekeri aşırı yükselmeden günde bir porsiyon tatlı yenilebilir.
Kilo alma diyeti sırasında spor egzersizlerini aşırıya kaçmamalısınız. Özellikle kilo alma ve yağ eklenme alanlarını şekillendirmek için küçük egzersizler yapılabilir.

Kilo Aldıran Besinler Nelerdir ?

Zayıflama diyetleri uygulanırken tüketilmesi gereken besinler, kolay sindirilebilir ve daha fazla kalori sağlayan besinlerdir. Karbonhidrat kategorisindeki yiyecekler genellikle tavsiye edilir. Bu yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz:
Fındık, yer fıstığı ve badem gibi yağlı, yüksek enerjili kuruyemişlerin fazla tüketilmesi kilo alımına neden olur.
Ekmeğin üzerine sürülebilen, kahvaltı ve diğer öğünlerde yenilebilen fıstık ezmesi çok iyi bir kalori kaynağıdır.
Çikolata, vücudun savunmasını güçlendiren ve birçok kalori sağlayan, kolayca sindirilebilir başka bir besindir. Özellikle bitter çikolatada çok fazla kalori vardır.
Tam yağlı peynir kilo aldıran besinlerden biridir. Özellikle kilo alımı sırasında büyük bir sorun olan kemik sağlığını korumak için kalsiyum açısından zengindir.
Bir diğer sağlıklı yağ olan zeytinyağı ve tereyağı da önemli bir kaynaktır. Yağın doğrudan vücuda alınması kilo alımını teşvik eder.
Kuru meyveler ayrıca hacimlerinden daha fazla kalori içerir. Ayrıca içerdikleri vitamin ve mineraller ile vücut sağlığını desteklerler.
Yağlı balık ve yağlı et tüketimi de kilo alımını hızlandırır. Ayrıca hayvansal kısımların tüketimi kilo alımını önemli ölçüde etkiler.
Bunların dışında pek çok başka gıda da kilo almak için kullanılabilir. Diyet listeleri hazırlarken tüketilen kalori miktarı normalden yüzde yirmi daha fazla ayarlanmalıdır. Ek olarak, sindirimi kolay yiyecekler yemek, sindirim sırasında enerji tasarrufu sağlayabilir. Böylece kilo alımı daha hızlı olur.

Tüm yazılar için tıklayın >